Nánási Portéka
2014. május 31-én, Hajdúnánáson, a Hajdúnánási Református Egyházközség és a Tasnádi Református Egyházközség szervezésében az Ökogyülekezeti Gyermeknap zajlott.
Az esemény megrendezését lehetővé tette a Hajdúnánási Református Egyházközség a Leader Nemzetközi Együttműködés keretén belüli 99/2012 (IX. 25.) VM rendelet pályázati lehetőségén keresztül elnyert támogatása, mely 48.524.777 Ft támogatási összeget takar és amit a határon túli Tasnádi Református Egyházközösséggel, testvérgyülekezettel való partneri kapcsolatépítésre és közéleti, közösségi élet fejlesztésre fordíthat a két gyülekezet.
A rendezvény a hajdúnánási Református Templomban 9.00 órakor, egy közös zenés istentisztelettel kezdődött, ahol az egyházközség lelkésze Gacsályi Gábor hirdetett igét. Az ünnepélyes megnyitón a hajdúnánási és tasnádi gyülekezet tagjai, a református iskola és óvoda vezetői, pedagógusai, tanítványai, a tanítványok hozzátartozói, a hajdúnánási polgármester Szólláth Tibor, a pályázat elnyerésében aktívan közreműködők képviselői Baksi Zsolt a Next Bróker Kft. és a Hajdúk Vidékfejlesztési Egyesület képviselői is jelen voltak.
Az istentisztelet keretin belül, Szabóné Mart Éva igazgató és Buczkóné Magi Irén igazgatóhelyettes asszonyok vezényletével sor került a Református Iskola és Óvoda kiválóan teljesítő tanítványainak jutalmazására, valamint a pályázat során elnyert támogatás pontos és tényszerű felhasználásnak ismertetésére. Így értesülhettünk arról, hogy a támogatás összege a gyülekezeti ház felújítására, iskolai informatikai eszközök, turisztikai felszerelések, óvodai fejlesztőjátékok, képzések megrendezésére („Nánási portéka” helyi termék, helyi piacban rejlő lehetőségeinek továbbfejlesztésére szakmai képzésekre, borászati képzésre, egyházi ifjúsági vezető képzésre, fotós-videós tanfolyami képzésre), rendezvényszervezésre fordítódik majd a közeljövőben.
Az előzőekben említett rendezvénysorozatnak, az első állomása, a most megrendezésre került ökogyülekezeti gyermeknap, mely színes programajánlattal várta az érdeklődő családokat, és a testvérgyülekezet képviselőit.
A programok arról tanúskodtak, hogy a pályázat céljaként megjelölt közösségépítés megvalósuljon, külső és belső kapcsolatok épülhessenek tovább, ez maradéktalanul megvalósult már ezen az első rendezvényen is. Hiszen a két gyülekezet vezetői, tagjai, a református iskola pedagógusai, diákjai is aktívan részt vettek az események lebonyolításában, valamint a református idősek otthona lakói szintén bekapcsolódtak a rendezvény kivitelezésébe. A regisztrációs belépések alapján 650 résztvevője volt a rendezvénynek. Az idős otthonlakók bevonása külön tiszteletet érdemel, hiszen az idős emberek közösségi szereplése lehetőséget ad azoknak arra, hogy a társadalom, a közösség még mindig aktív tagjainak érezhessék magukat.
Ezen a szombaton a szervezők jóvoltából egy aktív, jól szervezett, közösségépítő egész napos elfoglaltságban lehetett részük a rendezvény résztvevőinek.
Kölcsey-napok - 2014. augusztus 8-10, Tasnád-Sződemeter
A Hajdúnánási Református Egyházközség és a Tasnádi Református Egyházközség közös pályázatának keretein belül nagyszabású rendezvénysorozat zajlott 2014. augusztus 8-10. között.
Az események a szokásos évi Kölcsey-ünnepséggel kezdődtek, augusztus 8-án délután 5 órakor, a két egyházközség, valamint jeles politikusok, irodalmárok, meghívott művészi előadók és civil zarándokok részvételével. A résztvevők száma 200 fő körül mozgott.
A következő napon augusztus 9-én reggel indult az 5. Kölcsey-futás, mintegy 120 résztvevővel. A rendezvény 9 órakor kezdődött az emlékpólók kiosztásával, a futók, kerékpárosok, sorba állításával. 10 órakor elindult a csapat, menet közben mentő kísérte őket és a szurkolók csapata. A Kölcsey-futás Tasnád és Sződemeter között zajlott, a mintegy 9,6 km-es távon. A Sződemeterre kiérkezőket finom bográcsos egytálétel, valamint hideg üdítő és fagylalt várta.
Szintén ezen a napon, augusztus 9-én délután 5 órakor kezdődött az a Tasnádi Magyar Nap elnevezésű nagyszabású, színpados programsorozat, amely a Tasnád és környékének magyarságát hivatott összefogni. A programok összeállításának fő szempontja az volt, hogy olyan jellegű műsorokkal szórakoztassuk a közönséget, amelyek elsősorban a magyar irodalmi és népi hagyományokhoz kötődnek. Ennek jegyében léptek fel elsőként a Tasnádi Magyar Néptánccsoport gyermek és felnőtt táncosai. Ezt követően egymást váltogatták a különböző műsorok, a mezőtelegdi Pacsirták néptánccsoport 6 különböző táncot adott elő, Kovács Zsombor temesvári evangélikus lelkész vidám versekkel és saját szerzeményű, dumaszínház jellegű előadással szórakoztatta a közönséget, Veres Zoltán mátészalkai előadóművész tárogatózott. Nagyszabású koncertet adott a miskolci MINTHA zenekar, az előadott zeneszámok saját feldolgozású népdalok voltak. Este 8-10 óra között egy nagykárolyi zenekar magyar retró slágerekkel hívta utcabálra a résztvevőket. Mindeközben hat sátorban készültek a finom ételek a mintegy 350 résztvevőnek, köztük a hajdúnánási testvérgyülekezet küldöttségének is.
A harmadik nap rendezvényének helyszíne a tasnádi református templom volt. Az istentiszteleten nt. Gacsályi Gábor hajdúnánási lelkipásztor prédikált az összetartozásról. Ezt követte egy rövid, Kölcsey Ferenchez kötődő ünnepi műsor, melyen Pakulár András és Kovács Zsombor léptek fel. A Kölcsey-napok rendezvénysorozata egy jó hangulatú szeretetvendégséggel zárult, hajdúnánásiak és tasnádiak együtt ünnepelték a találkozást, testvériséget és összetartozást a tasnádi református templom kertjében.
A felvilágosodás korának tudós lelkipásztorára emlékezett a hajdúnánási református gyülekezet 2014. október 5-én, amikor a családi istentisztelet után emléktáblát helyezett el temploma nyugati falán, mely hirdeti, hogy Diószegi Sámuel 225 éve kezdte meg lelkipásztori tevékenységét városunkban.
Kocsis Áron lelkipásztor emlékező beszédében kiemelte Diószegi Sámuel igehirdetői és gyülekezeti szolgálatát, melyet áthatott a teremtett világ iránt érzett felelősség. Hitvallásként vette az ember Édenkertben való elhelyezésekor elhangzott igét: „művelje és őrizze” (1 Mózes 2,15).
A növényvilágról, gyógynövényekről való ismereteket Hajdúnánáson kezdte el, - a svéd botanikus, Carl von Linné rendszertanának ismeretében – rendszerben látva összefoglalni. Munkáját Debrecenbe költözése után sógora, barátja, Fazekas Mihály költő is segítette, így látott napvilágot 1807-ben az első magyar növényhatározó „Magyar füvész-könyv” címmel. Az eredetileg Debreceni Flórának nevezett könyvecske a két magyar hazában található növényeknek megismertetésére vezet, a Linné alkotmánya szerint, mely több mint 3000 magyarországi növény leírását tartalmazza ékes magyar nyelven.
Diószegi Sámuel gyülekezet- szervezőként is kiemelkedő munkát végzett. 1791-92 fordulóján közadakozást kezdeményezett a pénzügyi nehézségek miatt megakadt templomépítés munkálatainak folytatására, a családokat végiglátogatva sikerült összegyűjtenie a szükséges pénzösszeget.
Református iskolánk pedagógusaként megtisztelő feladatnak éreztem, hogy a Teremtésvédelem hetéhez kapcsolódó Diószegi Sámuel Napok rendezvényeinek koordinátora lehettem. Mi, nánásiak igazán büszkék lehetünk arra, hogy ilyen elődök nyomdokain lépdelhetünk.
Milyen örökséget hagyjunk gyermekeinkre? Mire tanítsuk őket? Kiket állítsunk példaként eléjük?- mindannyiunk felelőssége. Ám, ha szülők, nevelők, lelkipásztorok közösen gondolkodva, közös értékek mentén haladva mutatnak utat a jövő nemzedéknek könnyebbé válik ez a súly.
2012 óta vagyunk ökogyülekezet és ökogyülekezeti programiskola. Lassan egy évtizede működik cserkészcsapatunk, melynek tagjai a természetet szerető, azt óvni, védeni kívánó gyermekek soraiból verbuválódnak. A cserkészek kezdeményezései iskolai programokká váltak: a Hortobágyi Madárkórház madarainak örökbefogadása, jótékonysági vásárok szervezése, idős emberek látogatása, segítése.
Diószegi Sámuel munkásságára emlékezve idén a Teremtésvédelem Ünnepéhez kapcsolódó iskolai projektünk témája: a növények, gyógynövények voltak.
A projektgazda 7. osztályunk a hagyományos tanórai kereteket túllépve, több mint 3 héten át mélyedt el a témában. A gyerekek tanulmányi sétán figyelték meg a növénytársulásokat, így szerzett ismereteiket Power Point-os beszámolók formájában rendszerezték. Ellátogattak a helytörténeti gyűjteménybe, ahol”Nagymamáink kertjében”megkeresték a hasznos növényeket. A gimnázium korszerű laborjában pedig növényeket vizsgáltak gyakorolva a mikroszkópok használatát. Tanórákon foglalkoztak a tudós lelkipásztorok munkásságával, megismerkedtek a fűszernövények felhasználásával, termesztésével, gyógynövényeket, fákat ültettek. Rajzolták, fotózták a növényvilág csodáit, verseket olvastak róluk.
Megszólítottuk a város iskoláit, testvérkapcsolatainkat határon innen és túl, s egy vidám hangulatú, játékos vetélkedőre hívtuk őket, ahol további ismereteket szerezhettek a bibliai,- gyógy-és fűszernövényekről.
A teremtésvédelem hetében évek óta szervezünk közös programokat telkibányai gyülekezet fiataljaival. Ők örökös ökogyülekezeti cím birtokosai.
Szintén években mérhető együttműködésünk tasnádi testvérgyülekeztünkkel. Nyár elején cserkészeinkkel látogattunk el a Partiumba, ahol Tasnád és környéke nevezetességeivel ismerkedve jutottunk el Sződemeterre. A Kölcsey család által építtetett kis templomban imádkozva szomorúan láttuk az épület rossz állapotát, hallottuk Pakulár István lelkipásztortól, hogy a kis gyülekezet óriási erőfeszítéseket tesz, hogy megóvja templomát a mindennapok számára. Ekkor határoztuk el, hogy segítenünk kell az ottaniaknak ezt a méltatlanul elhanyagolt templomot rendbe hozni. Iskolánkban szintén hagyomány, hogy a gyerekek által szervezett jótékonysági vásárok bevételét a teremtett világ megóvására fordítjuk, például beteg madarak gyógyítására. Idén az összegyűlt 66 ezer forintot a sződemeteri templom felújítására adományoztuk. Csepp a tengerben, de bízunk abban, hogy mások is fontosnak tartják, azt hogy nemzeti imádságunk költőjének, Kölcsey Ferencnek a szülőhelyén lévő temploma méltó állapotban fogadja az odalátogatókat.
Építsünk templomot! Ültessünk fákat! Készítsünk gyógyító ételeket! A gyerekeknek mindezt megmutattuk, mert élhető jövőt szeretnénk számukra… Hogyan, miként folytatjuk? A választ nekünk kell megtalálnunk!
Jó lenne, ha Diószegi Sámuel is büszke lehetne ránk!
A Leader Nemzetközi Partnerségi Program „Református Testvériség Hajdúnánás-Tasnád” pályázati együttműködés záró rendezvényére került sor 2014. október 26-én Tasnádon. A közel fél éves program-és rendezvény sorozat tapasztalatit és kölcsönös épüléseit vette sorra a két partner egyházközség valamint a Dél- Nyugat Szatmári és a Hajdúk Vidékfejlesztési Egyesület Leader Helyi akciócsoportok képviselői.
A zárórendezvény, hálaadó istentisztelettel vette kezdetét, ahol Kocsis Áron hajdúnánási lelkipásztor hirdetett igét a Zsoltárok 121,1 verse alapján. A közösségi összefogásra, az élet nagy hegyeinek közös leküzdésének győzedelmes érzéséről szólt Isten Igének üzenetét tolmácsolva. Kiemelte, hogy a csúcsokon való megállásban a visszatekintés hálája és az előre nézés felelősségvállalása egymás mellette ragadja meg az embert és közösségeket. A jövendő reménységével, a közös együttműködés, a cselekvés munkálásra buzdított. A hívek közössége az újbor alkalmával osztott úrvacsorai közösségében vett részt.
Az liturgikus alkalom után a Tasnádi Református Egyházközség Gyülekezeti Központjában folytatódott a program. A megnyitó köszöntések után Dr. Péter István a Babes-Bolyai Tudományegyetem tanára tartott előadást a „Hálózatépítés, mint keresztyéni felelősség” címmel. A nagy figyelemre igényt tartó előadásban annak fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy a nemzeti, etnikai, hitbeli és valóságos életben maradás alapja az értékeken alapuló emberi közösségek védelme és megélése. A hagyományok, a kulturális értékek, az alapvető emberi kapcsolatok tiszteletben tartásával lehetséges csak megmaradni kisebbségi létben és nemzetállami formában egyaránt. A mindennapi életből és személyes élettapasztalatokból táplálkozó, magas tudományos és szakmai színvonalú előadást Tóga István helyi akciócsoport vezető prezentációja követte. Mint a Dél- Nyugat Szatmári HACS vezetője a „Közösségfejlesztés, mint határokon átívelő lehetőség” gondolatkörét járta körül. Felhívta a figyelmet, hogy a romániai Leader tapasztalatai még nem olyan gazdagok, mint a hazai, hiszen még csak még most zárult le az első periódus. Kiemelte, hogy a Református Testvériség programsorozat, potenciális lehetőssége volt a tapasztalatcserének, a kölcsönös és mélyebb megismerkedésnek és a jövőbeli tervek megszületésének, formálódásának katalizátora lehet.
A programok eseményeiről és rendezvényeiről tartottak beszámolót a szervezők. Kocsis Áron (Hajdúnánás) az erdélyi kulturális és emberi értékeinek megismerését tartotta legnagyobb eredménynek. Közel 100 hajdúnánási tehetett látogatást a régióba, megismerkedve az épített és szellemi örökség értékeivel. Pakulár István (Tasnád), a tapasztalatnak és az új típusú közösségszervezésnek jelentőségét fogalmazta meg. Kitörési pontnak és látómező szélesítésnek élték meg a projektet, amely során egymást gazdagítva találkozhattak a közösségek. Felhívta a figyelmet, arra is, hogy a programok során nem csak a két egyházközség tagjai találkoztak, hanem szélesebb körben, az települések és régiók lakossága is érintődött általa. A rendezvények és képzések számbavétele és felelevenítése, összegzése nem csupán a kognitív és kézzel fogható megvalósulásokat sorolta fel, de az érzelmi, érzékenyítő hatásokat is ujjbegyre szedte. Az Egyházi Információ kiadvány bemutatására is sor került, amely a Hajdúság és a Dél-Szatmár vallási turisztikai értékeit veszi sorra egy bővebb magyar nyelvű és egy rövidebb magyar-román-angol nyelvű ismertető formájában. A kiadvány, a szerkesztők reményei szerint, mértékadó turisztikai tájékoztató forrás lehet majd, a régiókba érkező turisták számára. Röviden bemutatásra került annak a GPS alapú útvonal kínálatnak is, amely a program során megszületett. A helyi fiatalok segítségével elkészültek az attrakciók fényképes bemutatás, illetve a látnivalók koordinátáinak összegyűjtése. Az információk a program keretében megszülető weboldalról lesz elérhető.
A beszámolók után, Pakulár István (Tasnád), nemzeti premier megvalósulásáról számolt be a jelenlévőknek. A tasnádi református gyülekezet társegyházközsége Sződemeter, amely Kölcsey Ferenc szülőfaluja. A programok során idelátogató hajdúnánási diákok, egyháztagok és termelői közösség tagjai kezdeményezték a sződemeteri templom javára szolgáló jótékonysági adománygyűjtést. A lelkipásztor szerint, ez az első olyan összefogás, amely a nemzeti kulturális emlékezet megóvására ilyen széles körben megkezdődött.
A közösségi szakaszának fényét és értékét emelte az a két tárlat, melyek bemutatójára sor került. Elsőként Dr. Kocsis Attila „Reformáció” bélyegkiállítása került megnyitásra, majd a fotó-videó képzés során, a fiatalok által készített képek bemutatása történt.
A délután hátralévő részében Ady Endre és Kölcsey Ferenc szülőfaluiba indult autóbuszos kiránduláson vettek részt a jelenlévők.
Hajdúnánási Református Testvériség - 2015
powered by Á.G.I.-CMS 1.17
admin